Peki kimler hala Almanya’ya seyahat edebilir?

0

ALMANYA İSVİÇRE’NİN BÜTÜNÜNÜ KORONA RİSK BÖLGESİ İLAN ETTİ:

Peki kimler hala Almanya’ya seyahat edebilir?
Almanya, İsviçre’nin tamamını risk bölgesi ilan etti. İşe gidip gelenler, alışveriş yapacaklar ve aile ziyaretleri için Almanya’ya gidecek olanlar için bu ne anlama geliyor? Nazar Kültür Magazin en önemli sorular ve cevapları sizin için derledi:

Almanya hangi kantonları risk listesine dahil etti?
Perşembe günü Almanya, İsviçre’nin tamamını korona risk bölgesi ilan etti. Bu karara kadar Fribourg, Jura, Neuchâtel, Nidwalden, Schwyz, Uri, Zürih, Zug, Cenevre ve Vaud kantonları listede yer aldı.

Risk listesinde olmanın sonuçları nelerdir?

Son 14 gün içinde bir risk bölgesinde kalmış olan herkes Almanya’ya girdikten sonra 14 gün karantinaya alınması gerekiyor. Çoğu federal eyalette, güncel, negatif bir PCR testi sunabilen (48 saatten eski olmayan) herkes karantinadan muaf kalabiliyor. Ayrıntılar, ayrı ayrı federal eyaletler ve bölgeler tarafından belirleniyor. Baden-Württemberg’in (iki Appenzell, Aargau, Basel-Stadt, Basel-Landschaft, Jura, Schaffhausen, Solothurn, St. Gallen, Thurgau ve Zürih) sınır kantonlarından gelenler için bir istisnası var. Bunlar Almanya’ya 24 saatten daha az bir süre kalma şartıyla serbestçe girmeye devam edebilir.

Karantina yükümlülüğü ne zaman yürürlüğe girer?
Risk listesine yeni dahil edilen Kantonlar için yönetmelik Cumartesi gününden itibaren geçerli.

Bir risk kantonunda yaşıyorsanız, yine de Konstanz veya Weil am Rhein’da alışverişe çıkabilirsiniz?
Sınır kantonlarından gelenler için bu, Baden-Württemberg’deki muafiyet nedeniyle mümkün olmaya devam ediyor. Diğer kantonlarda ikamet edenler için bu daha karmaşık hale geliyor. Çünkü 14 günlük karantina yükümlülüğü alışveriş yapan turistler için de geçerli. Bugün itibariyle alışveriş ancak negatif bir PCR testi ile mümkün. Bir kişi son 14 gün içinde 48 saatten az bir süre risk kantonunda kalmışsa istisnalar geçerli. Kısa yolculuklar için istisnanın 8 Kasım’dan itibaren tüm Almanya için geçerli olması planlanıyor. Karantina gereksinimi de 14’ten on güne indirilecek.

İşe gidip gelenler de etkileniyor mu?
Hayır, en azından Baden-Württemberg’de değil. Risk alanından gelen mesleki zorunlu olarak girişler – örneğin, iş gereği, anaokulu çocukları, okul çocukları veya öğrenciler – karantina altına alınmak zorunda değil. Yük taşıma ve transport için sınır ötesi dolaşımı için de bir istisna söz konusu. Bu nedenle transit yolculuklara izin veriliyor. Gerekli zorunlu bir tıbbi tedavi amaçlı seyahat etmeniz gerekiyorsa karantina gerekliliği yok.

Almanya’da ailemi ziyaret edebilir miyim?
Aile Baden-Württemberg’de yaşıyorsa, sınır kantonlarından gelenler için test olmadan mümkün. Diğer kantonlardan gelenler için bu, ilişkinin akrabalık derecesinin ne kadar yakın olduğuna bağlı: Federal eyalet, evli kişileri veya partnerleri karantina yükümlülüğünden muaf tutuyor. Ancak: “Akrabaların salt ziyareti, karantina yükümlülüğüne bir istisna oluşturmaz” diyor. Ancak diğer federal eyaletlerde başka kurallar geçerli olabilir.

Yönetmelik ihlal edilirse hangi para cezaları uygulanır?
Riskli bir bölgeden giren ve karantinaya girmeyen ya da kuralı ihlal edenler için 500 ila 10.000 Euro arasında para cezasına çarptırılabilir. Yetkililere derhal haber vermeyenler 3000 avroya kadar para cezasına çarptırılabilir.

UYARI: İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz