Koronavirüs ile mücadelede “mavi” aşama ne ifade ediyor?

0

İsviçre Sağlık Dairesi (BAG/OFSP), Koronavirüsü ile mücadele
kampanyasını çeşitli renkler sembolize etti. Salgının ilk aşamasında kırmızı olan kampanya rengi, vaka sayilarinin sistematik olarak azalmasiyla turuncuya dönüştü.

Kampanyanın rengi 6 Haziran itibariyle maviye dönüştü. Her şeyin normalleşmeye başladığını sembolize eden mavi renk, Koronavirüsün ortadan kalktığı anlamına gelmiyor. Virüs sokakta, aramızda dolaşmaya devam ediyor. Bu mavi aşamada ki temel amaç, herhangi bir enfeksiyon vakası tespit edildiği durumda bu vakadan kaynaklanacak enfeksiyon halkasının kırılması.

Kampanyanın bundan sonraki sürecinde semptomlara ve bireyleri izlemeye odaklanılacak ve olası bir ikinci dalganın önüne geçilecek.

Enfeksiyon vakalarının önüne geçilmesi veya en azından düşük tutulmasının hedeflendiği bu kampanyada, belirtilen koruyucu önlemlerin günlük yaşama entegre edilmesi oldukça önemli.

Peki bunun için nasıl bir yol izleniyor? Nedir bu yeni koruyucu önlemler?

İsviçre Sağlık Dairesi’nin önerilerine göre bu aşamada şu üç kurala uyulması çok önemli; Test, Takip-İzleme ve izolasyon/karantin

Test

Kuru öksürük, boğaz ağrısı, nefes darlığı, ateş, ateş hissi, kas ağrıları, ani koku ve/veya tat alma duyusu kaybı, baş ağrısı, mide-bağırsak semptomları, göz iltihabı, nezle gibi semptomlarda hemen test yaptırın ve testin pozitif çıkması durumunda evinizde kalın.

Bir sonraki adım olarak da, sosyal temas kurduğunuz herkesi durumunuzdan haberdar edin.

Testleri nerede yaptırabilirim?

Testler; doktorlar, hastaneler veya özel olarak belirlenmiş test merkezleri tarafından yapılıyor. Bazı yerlerde test için kayıt gerekli değildir. Koronavirüs ile ilgili yapılan testlerin maliyeti 95 frank civarındadır.

https://www.ch.ch/de/coronavirus/#informationen-und-kontakte-in-den-kantonen sayfasından federal ve kanton düzeyinde önemli kurumların iletişim bilgilerini bulabilirsiniz.

Kendi kendinizi test etme olanagi!

Semptomlarınız var ve nasıl davranacağınızdan emin değilseniz Federal Sağlık Dairesi’nin internet sayfasinda durumunuz hakkında size ön bir bilgi verecek bir testi Almanca, Fransızca veya Italyanca dillerinden birinde kendi kendinize yapabiliriniz.

Takip-İzleme

Takip-Izleme yöntemiyle şunlar hedeflenmektedir:

• Kanıtlanmış bir pozitif test durumunu veya olası bir Korona virüsü taşıyıcısı ile temas halinde olan kişileri takibe almak;
• Virusün yaygınlaşmasını engellemek için enfeksiyon bulaşma zincirini kırmak;
• Vakaların artmasının önünü hızlı bir şeklide kesmek.
Vakaların zincirleme yayılmasının önüne geçmek için mümkün olduğunca daha önce sosyal kontakta olduğunuz kişileri haberdar edin ve onları uyarın. Virüsü farkında olmadan onlara bulaştırmış olabilirsiniz.

Arkadaşlarınızla birlikte restorana, kafeye, bara, spor salonuna veya tiyatr gibi toplu alanlara gittiyseniz, gruptan birisinin iletişim bilgilerinin bu alan sorumlularına verilmesi oldukça önemli. Bu durumda yetkililer herhangi bir salgın durumunda sizinle iletişime geçebilir, siz de arkadaşlarınızı uyarabilirsiniz. Böylece hızlıca, zincirleme gelişebilecek bir durumla ikinci dalga gibi bir tehlikenin de önüne geçilmesi hedefleniyor.

İzolasyon/Karantina

Testinizin pozitif çıkması durumunda kendinizi evinizde izole edin ve karantinada kalın ve daha önce sosyal kontakta olduğunuz kişileri durumunuzdan haberdar edin ve önlem almalarına teşvik edin.

Hala dikkat etmek gerekiyor; sorumluluk sizde!

Sosya mesafeyi korumak ve hijyen kurallarına uymak kişilerin kendilerini ve başkalarını korumada en etkili iki önlemdir.

Yapılan son düzenlemelere göre, kamusal alanlarda 30 kişi bir araya gelebilirken, 300 kişiye kadar olan etkinlikler organize etmek mümkün. Bu yüzden bu önlemleri uygulamanın önemi çok daha büyük önem kazanmaktadır.

Önlemlerin gevşetilmesi ile, Koronavirüs’ün yayılmasının önüne geçilmesinde bireylere çok büyük bir sorumluluk düşmektedir. Bu durumda herkesin kendi önlemini alması olası ikinci dalganın önüne geçilmesine büyük katkı sağlayacaktır.

Davranışlarınızla virüsün bulaşma riskini en aza indirebilirsiniz.

Sosyal ortamlarda 2 metrelik mesafeyi korumak oldukça önemli. Farkında olmadan enfekte olmuş bir kişiyle temas kurmuş olabilirsiniz. Federal Sağlık Dairesi, 2 metrelik mesafeyi korumanın mümkün olmadığı kamusal alanlarda, maske takılmasını öneriyor.

Virüsün yayılmasını önlemek için sürekli vurgulanan diğer önlemler ise şöyle;

• Sarılmaktan, öpüşmekten ve el sıkışmaktan kaçının.
• Çok sayıda insanın olduğu ve ortamların dar olduğu yerlere girmekten kaçının.
• Ellerinizi sık sık ve iyice yıkayın, dezenfeksiyon ürünleri kullanın.
• Hapşırma veya öksürme durumunda mendilinizi kullanın ya da ağzınızı kolunuzla kapatın.

Bu bilgiler İsviçre Sağlık Dairesi’nin (BAG/OFSP) internet sitesinden alınmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz