İsviçre’de korona test masrafları artık ücretsiz (video slayt)

0

İsviçre, yeni vaka artışının önlenebilmesi için daha fazla test yapılmasını öngörüyor. Korona test masraflarının sağlık sigorta şirketleri tarafından karşılanması konusunda bir takım karışıklıklar yaşandı.

Cemil Baysal

İsviçre Federal Hükümeti bu uygulamayı sonlandırıp, test masraflarının bizzat Federal hükümet tarafından karşılanması kararını aldı.

Federal Hükümet, Korona virüs enfeksiyon testlerinin yanı sıra, vücudunuzun Korona virüsüne karşı antikorlarının var olup olmadığını tespit eden serolojik testlerin masraflarını da üstleniyor. Genel bağışıklık oranı çok düşük olduğu için, hükümet serolojik testlerin yapılmasını şu anda önermemektedir.

SwissCovid UYGULAMASININ YARARLARI

İsviçre, Korona virüsüyle mücadelede iz takip etme önlemine ağırlık vermeye başladı. Bu amaçla SwissCovid uygulaması 25 Haziran’dan itibaren İsviçre genelinde kullanıma sunuldu.

SwissCovid uygulaması, akıllı telefonlara yüklenen bir iz sürme uygulaması. Uygulama, Korona virüsüne yakalanan her hangi birisinin izini sürerek bu hastaya yakın mesafede bulunmuş olan şahısları Bluetooth bağlantısı üzerinden uyarıyor.

Test sonucu positif çıkan bir kullanıcı sisteme durumu bildiriyor, sistem de bu hasta ile temas haline geçen kişilere bildiri gönderiyor. Bildiri alanlar kendilerini hemen karantinaya alıyorlar. Böylece yayılma zinciri kesilmiş oluyor. Testi positif çıkan hasta ile kanton yetkilileri irtibata geçiyor, nelerin yapılacağı ve nasıl bir yol izleneceği konusu belirleniyor.

Bu yararlarından dolayı, Federal Hükümet herkesin SwissCovid mobil uygulamasını kullanmasını tavsiye ediyor.  

SwissCovid uygulamasını kullananlar, virüsün bulaşma zincirinin çabucak tanınması ve kırılmasına katkıda bulunmuş oluyorlar. Kullanma mecburi degil, ama yararlı.

Kendimizi korumak ortak koruma kurallarına uymaya da bağlı. SwissCovid uygulamasını IOS ve Anroid üzerinden hemen indiribelirsiniz.  Yakında Türkçe versiyonu da çıkacak.

6 Temmuz Pazartesiden itibaren toplu taşıma araçlarında maske takmak zorunlu hale getirildi.

  • Bu bilgiler Federal Sağlı Dairesinin resmi bilgilerinden derlenmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz