İsviçre, R değerini 0.8’in altına indirmeyi başardı

0

En son ETH rakamlarına göre son haftalarda uygulamaya konulan korona önlemleri amacına ulaştı. BAG yöneticisi Anne Lévy, trendin tersine döndüğünden bahsediyor.

Cemil Baysal

İsviçre doğru yolda. Ülke çapında kısıtlamalar istenilen doğrultuda çalışıyor gibi görünüyor. “SonntagsZeitung” tarafından bildirildiği üzere, ETH tarafından yayınlanan en son geçici R-değeri de bunu gösteriyor. İsviçre genelinde ortalama şu anda 0,78’dir ve bu nedenle yetkililer  tarafından tanımlanan hedef aralık dahilindedir.

Görev Gücü Başkanı Martin Ackermann 12 Kasım’da hedefin “R değerini 0,8 veya daha iyisi 0,7’nin altına düşürmek” olduğunu söyledi. Eylül sonunda en yüksek rakama ulaşan değer 1,78 idi.

R değeri, hastalığın yayılma hızının bir ölçüsüdür. 1’den büyükse günlük vaka sayısı katlanarak artar, düşükse azalır. 0,78’lik bir R değeri, spesifik olarak, enfekte olmuş 100 kişinin ortalama 78 kişiye bulaştırdığı anlamına gelir. İsviçre değeri 0,78’de tutabilirse, günlük yeni enfeksiyonlar her 14 günde bir yarı yarıya azalır. Ocak ayında günde sadece 500 enfeksiyon vardı.

Ancak epidemiyolog Thomas Cerny, “SonntagsZeitung” da uyarıyor: “Bu eğilim genel olarak doğru yönde, ancak hala yüksek sayıda yeni enfeksiyon kaydetmekte olan kantonlar, nüfusu korumak için daha fazla önlem almak zorunda kalacak.”

Aslında enfeksiyonlar bölgeden bölgeye çok farklıdır. Rakamlar şu anda en çok Basel-Stadt’ta artıyor. Yarı kanton, 1.13 ile İsviçre’deki en yüksek R değerine sahip. Hızla artan sayılar nedeniyle, Basel-Stadt bu hafta acil durum frenini çoktan çekti ve restoran kapanmalarıyla küçük bir kilitlenme yaşadı.

Lévy: “Bir trendin tersine dönmesi gibi görünüyor”

Ekim ayının başında Anne Lévy, Federal Halk Sağlığı Dairesi’nin (BAG) yeni müdürü olarak göreve başladı. “SonntagsBlick” ile yaptığı bir röportajda, şimdi korona kriziyle ilgili ilk kez kendini ayrıntılı olarak ifade ediyor ve iyimser: Düşen vaka sayısı sorulduğunda, “Bu bir trendin tersine dönmesi gibi görünüyor” diyor. Ve: “Şu anda doğru yolda olduğumuzdan eminim.”diye de ekliyor.  Lévy, İsviçre’nin ikinci dalga için yeterince hazır olmadığı iddiasını reddediyor. Ama itiraf ediyor: “Kimse rakamların bu kadar çabuk artmasını beklemiyordu.” Krizden çıkardığı ders ise: “Ne kadar iyi hazırlanırsanız hazırlanın, sonunda her şeye hazır değilsiniz.” İnsanların görünüşte test yorgunluğundan endişeleniyorsunuz. Yeni hızlı testler sayesinde günde 70.000’e kadar test mümkün olsa da, pozitiflik oranı hala yüzde 20 civarında. “Korkarım çoğu çok uzun süre bekliyorlar test yaptırana kadar ve Corona olmadıklarını umuyorlar.” Lévy, “SonntagsBlick” de halka hitap ediyor: “Semptomlarınız varsa kendinizi test ettirin!”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz