İsviçre: Federal Konsey korona tedbirleri kapsamında yeni kararlar aldı

0

Bugün Cuma günü yapılan Federal Konseyin toplantısının kararları merakla bekleniyordu. Kantonlar, hükümetin istişare için gönderdiği planlara büyük direnç gösterdi. Ulusal önlemler artık şu an netleşti. Kararlar 12 Aralık Cumartesi ile 22 Ocak 2021 tarihleri arasında geçerli ve şunları içeriyor:

Saat 19: 00’da sosyal hayatı kısıtlama

Federal Konsey, kararı kantonlardan ve gastronomi endüstrisinden gelen şiddetli protestolara rağmen uyguladı. «Restoranlar, barlar, mağazalar, marketler, müzeler, kütüphaneler ve spor ve eğlence tesisleri 19: 00-06: 00 arasında kapanacak. Mağazalar, marketler, müzeler, kütüphaneler, spor ve eğlence tesisleri de Pazar günleri ve milli bayramlarda kapalı”denildi. Restoranlar ve barlar ise pazar günleri ve resmi – dini tatillerde açık olabilir. 24 Aralık ve Yılbaşı Gecesi, sosyal hayatın kısıtlaması 01: 00’e kadar uzatıldı. Take Away  yani Paket servis ve teslimat hizmetleri 23: 00’e kadar açık kalabilir.

Ancak Federal Konsey, “elverişli bir epidemiyolojik durumun” iyi olduğu kantonlara taviz vermekte. Buralarda sosyal hayatın kısıtlama 23’e kadar uzatmalarına izin veriliyor. “Bunun ön koşulu üreme değerinin en az son 7 günde 1’in altında ve 7 günlük insidansın İsviçre ortalamasının en az 7 gün altında olması. Buna ek olarak, kantonda temaslı izleme ve sağlık hizmetleri konusunda yeterli kapasiteler bulunmalı. Bir kanton açılış saatlerinin sürelerini uzatmak isterse, komşu kantonlarla koordineli olmalı ve aralarında anlaşmalı.”

Büyük etkinlikler yasak

Açıklandığı gibi, hükümet halka açık etkinlikleri yasakladı. Dini kutlamalarda 50 kişilik sınırlama, aile ve yakın çevredeki cenazeler, meclis toplantıları ve siyasi mitingler hariç.

Özel toplantılar: Halen maksimum 10 kişi

Federal Konsey, özel toplantılar için daha katı düzenlemeler öngörmemekte. «Federal Konsey, maksimum 10 kişi sınırlamasıyla önceki düzenlemeyi devam ettiriyor, buna çocuklar da dahil” denildi. Federal Konsey ayrıca özel toplantıların iki hane ile sınırlandırılmasını şiddetle tavsiye ediyor. Bu düzenlemenin küçük ölçekte Noel kutlamalarına olanak sağlayacağı vurgulandı.

Spor ve kültür:

Yeni önlemlerle, boş zamanlarda gruplar halindeki spor faaliyetlerinde en fazla 5 kişi bir arada bulunabilir. Yalnızca 5 kişiye kadar olan gruplarda spor etkinliklerine izin verilmekte. Temas sporları yasak. Ayrıca kültür sektöründeki profesyonel olmayan grup faaliyetleri de 5 kişi ile sınırlı.

16 yaş altındaki çocukların ve gençlerin spor ve kültürel faaliyetlerine (yarışmasız) izin verilmekte. Aynı şekilde, milli takım üyelerinin antrenman ve yarışmalarının yanı sıra profesyonel liglerde seyirci olmadan antrenman ve maçlara izin veriliyor. Profesyonel sanatçıların veya toplulukların provalarına ve performanslarına da yine aynı şekilde izin veriliyor.

Federal Konsey kararını bu şekilde gerekçelendiriyor:

‘’Hükümet enfeksiyon sayısı ve hastanelerdeki durumlardan endişeli Hastaneler kapasitelerini doldurmaya yakın ve sağlık çalışanları aşırı bir baskı altında. Bu durum endişe verici, en azından önümüzdeki günlerde enfeksiyon sayısında ek ve daha hızlı bir artış riski yüksek olduğu için. Soğuk havayla birlikte, insanlar kapalı alanlarda daha fazla vakit geçiriyor ve yaklaşan tatillerde özel temasların sayısının artması muhtemel.Federal Konsey ayrıca kantonların çoğunluğunun istişare sırasında Federal Konseyin yaklaşımına katılmadığını kabul etmekte. Ancak epidemiyolojik durumun değerlendirilmesinde temel bir fikir birliği vardı. Önlemler çoğunluk tarafından memnuniyetle karşılanmakta. Birçoğu ayrıca ekonomik etkiyi hafifletmek için acil federal önlemler alınması çağrısında bulunuyor.” Federal Konsey durum daha da kötüleşirse, 18 Aralık’taki toplantısında daha fazla katı tedbirler alma hakkını saklı tutuyor.

13 Kantonda restoranlar daha uzun açık kalabilir

Restoranlar saat 19: 00’da kapanmalı. Federal Konsey bunun Cumartesi gününden itibaren uygulanmasını emrediyor. Ancak kantonlara göre istisnalar var. Virüsün yayılma sayısının art arda 7 gün boyunca 1’in altında kalmasını ve 100.000 kişide yeni enfeksiyon sayısının 7 gün boyunca İsviçre ortalamasının altında kalmasını sağlayan kantonlardaki restoranlar 23: 00’e kadar açık kalabilir. Bu sözkonusu tüm restoranlar, kulüpler ve barlar için geçerli.

Şu anda bu kantonlar özel düzenlemeden yararlanıyor: Appenzell-Innerrhoden, Fribourg, Cenevre, Jura, Neuchâtel, Obwalden ve Nidwalden, Uri, Vaud, Valais.

Zürih ayrıca özel bir uygulama ise Take Awayleri saat 22:00 de kapatıyor. Bu Noel ve Yılbaşı gecelerinde de geçerli.

https://almanca-turkce.cevirsozluk.com/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz