İsviçre büyük organizasyonlara izin veriyor

0

Nazar Kültür Magazin – ÖZEL – Federal Konsey 2 Ağustos 2020’deki toplantısında, 1 Ekim 2020’den itibaren 1000’den fazla kişinin katılacağı etkinliklere tekrar izin vermeye karar verdi. Sıkı koruyucu önlemler uygulanacak ve kantonların her etkinliği onaylaması gerekiyor. Kantonların, yapılacak başvurularda epidemiyolojik durumları ve Swiss-Covid izleme programı kapasitesini dikkate almaları gerekmekte. Federal Konsey böylece, İsviçre’deki durumun kötüleşmemesini güvence altına almak istiyor. Aynı zamanda, dikkatli bir başlangıç adımıyla, sosyal ihtiyaçların yanı sıra spor kulüplerinin ve kültürel organizatörlerin ekonomik çıkarlarını da dikkate alıyor.

Federal İçişleri Bakanlığı (EDİ), 2 Eylül’e kadar büyük etkinlikler için tek tip yetkilendirme gereklilikleri oluşturmak üzere sorumlu departmanlar ve kantonlarla birlikte çalışmak üzere görevlendirildi. Bunların spor, kültür veya din gibi tüm alanlar için geçerli olması öngörülüyor. Mesafeyi koruma veya hijyen önlemleri gibi temel önlemlere ek olarak demir korkuluklar oluşturulması öngörülmekte. Aynı şekilde Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Bilim Kurulunu’nun tavsiyelerinin dikkate alınması önerildi. Etkinlik için sorumlu kantondan izin alınması gerekmekte. Kantonlar, epidemiyolojik durumları ve temas izleme programı kapasiteleri bunun gerçekleştirilmesine uygun değilse, ruhsat vermeyi de reddedebilir.


İsviçre’de 1000’den fazla kişinin katıldığı etkinlikler 28 Şubat 2020’den beri yasak. Bu yasak, koronavirüs ile enfeksiyonların sayısının azaltılabileceği merkezi önlemlerden birisi olarak görüldü. 31 Ağustos’a kadar geçerli olan yasaklar şimdi Eylül’ün sonuna kadar bir ay daha uzatılacak. Bu süre, kantonlara ruhsatlandırma rejimini hazırlamaları ve gerekirse temaslı izleme kapasitelerini artırmaları için zaman kazandıracak .Bu prosedürle, Federal Konsey epidemiyolojik durumun daha fazla bozulmamasını sağlamak istemekte. Aynı zamanda, örneğin çeşitli kültürel yaşam ve spor teklifleri ile ekonomik çıkarlar gibi sosyal ihtiyaçları da dikkate alıyor. Tüm önemli büyük etkinliğin aynı riskleri içermedeği belirtildi. Minimum mesafenin büyük ölçüde korunabileceği büyük etkinliklerin olduğu vurgulandı.

Uçakta maske takılmalı

Federal Konsey ayrıca 15 Ağustos’tan itibaren uçaklara da maske takılması gerektiğine karar verdi. 6 Temmuz’dan itibaren toplu taşıma araçlarında maske takmak zorunlu hale geldi. Önlem, havayolundan bağımsız olarak İsviçre’de kalkış veya iniş yapan tüm tarifeli ve charter uçuşları için geçerli.

Diplomatlar için karantina muafiyeti

Yabancı diplomatlar, elçiliklerin düzgün çalışması için seyahat etme gerekliliğinde karantina yükümlülüğünden muaftır. İsviçreli diplomatlar da artık gerekli resmi faaliyetler için karantinadan muaftır.

Covid-19 salgınıyla başa çıkmak için tek seferlik harcamalar

2020’de Federal Halk Sağlığı Dairesi’nde, Covid 19 salgınıyla başa çıkma kapsamında örneğin kampanya çalışmaları, yardım hotline hatlarının işletilmesi veya Korona uygulamasının geliştirilmesi gibi çeşitli ek harcamalara yol açacaktır. Federal Konsey bu nedenle, 2020 yılı için Covid 19 salgınıyla başa çıkmak için 31,6 milyon CHF’lik ek bir kredi başvurusunda bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz