Hint kültürünün ilginç yanları

0

Hindistan, asırlara dayanan tarihiyle ve bu tarihin getirisi olan ilginç kültürel özellikleri ile oldukça ilgi çekici bir ülkedir. Her sene milyonlarca kişi bu ülkenin ilginç kültürünü deneyimlemek ve ülkenin asırlara dayanan tarihi dokusunu görmek için Hindistan’a akın etmektedir

Elbette ki Hindistan ile ilgili en çok ilgi çeken nokta ülkenin yaklaşık %80’inin inandığı Hinduizm inancı. Hinduizm, dünyada en çok Hindistan’da görülen bir inanç biçimi. Elbette ki bir ülkenin kültürel biçimlenmesini o ülkenin inanç sistemleri belirlediği için Hindistan’ın kültürel yaşamını da yoğun olarak Hinduizm belirlemiş durumda. Hindistan’ın büyük bir çoğunluğunun bu dine inanıyor olması nedeniyle Hinduizm aynı zamanda İslamiyet ve Hristiyanlıktan sonra dünyanın en çok inanılan 3’ncü dini olmuştur. 

Ülkenin kültürünü şekillendiren en önemli unsurun Hinduizm olduğu ülkede 3000 yıldır uygulanan kast sistemi ile de anlaşılabilir. Ülkede yaşayan insanları katı bir şekilde sınıflara ayıran bir sistem olan kast sistemi, Hinduizm inanıcının bir ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Kast sistemine göre ülkede yaşayanlar 5 farklı sınıfa ayrılıyorlar ve bu sınıfların her birinin esas görevi en üst sınıfa bir şekilde hizmet etmek. 

Dolayısıyla kültürel çeşitlilik kast sisteminden dolayı sınıflar arasında oldukça farklı olarak görülebiliyor. Öyle ki nüfusun büyük bir çoğunluğu Hindu oldukları için kast sistemi ülkedeki Hristiyan ve Müslümanlar arasında bile birebir olmasa da bir şekilde görülmektedir. 

Hindistan’ın ilginç gelenekleri 

Hindistan’ın kültürel yapısına genel bir bakış attıktan sonra burayı dünyanın en renkli ülkelerinden biri yapan ilginç geleneklerinden bahsedelim. 

Hinduizm’de intihar etmek günah değildir. 

Bizdeki anlayışa göre oldukça farklı bir inanış türü olan Hinduizm’e göre insanların intihar etmeleri yanlış bir davranış değildir. Hatta Hindistan’da intihar ederek yaşamına son verenler takdir görmektedirler. Bu doğrultuda bir kişi intihar etmeye karar verirse intihar etmeden önceki 3 gün Hinduizm anlayışı çerçevesinde oruç tutmakta ve oruçlu geçirdiği bu günlerde intihar şeklini belirlemektedir. 

Hindistan’da 7 yaşına gelen her kız bir köpek ile evlendirilir. 

Hindistan kültürünün oldukça ilginç bir başka geleneği de 7 yaşını dolduran her kızın bir köpek ile temsili olarak evlendirilmesidir. Her ne kadar temsili evlilik de olsa kız ile köpek arasında gerçekleşen evlilik merasimi geleneksel Hindistan düğünlerine uygun bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu inanışın arkasında yatan sebep ise kızın gerçek evlilik çağına gelene kadar evlendirildiği köpek tarafından korunacağıdır. 

Yaşlı dul kadınların Sati geleneğine göre yakılması

Hindistan’da kocası ölüp de dul kalan yaşlı kadınların Sati geleneğine göre yakılarak öldürülmesi gerekiyor. Eğer bir erkek karısından önce ölmüşse o kadının kötü bir kadın olduğu inancına dayanan bu gelenekle eğer kocası ölen kadın yakılarak öldürülürse kendisini kötü yapan günahlarından arındığı ve kocasının yanına gittiğine inanılmaktadır. Dul kadınların yakılması olan Sati geleneğine göre kocası ölen kadın kendini yakabilir veya bir başkası tarafından yakılabilir. 

Holi Festivali

Ülke genelinde baharın gelişinin kutlandığı Holi festivalinde genç yaşlı bütün Hintliler doyasıya eğlenirler. Birbirlerine boya atma Holi festivalinin alametifarikası olmuş durumda. Dünyanın pek çok ülkesinden Holi festivaline gelmek için her yıl milyonlarca kişi Hindistan’a akın ediyor. Hatta bu festivale özel olarak turlar düzenlenmektedir. 

Holi festivalinin bir diğer amacı da festival kapsamında ülkedeki yaşlıların yalnızlıklarını bir nebze olsun gidermek ve onları eğlendirmektir. 

Hindistan’da esrar kullanmak suç değil. 

Genellikle yurtdışı ülkelerinde esrarın yasal olduğu ülke olarak Hollanda bilinmektedir. Ancak Hindistan’da da esrar kullanmak yasal ve herhangi bir suç teşkil etmemektedir. 

Hindu geleneklerine göre matemin rengi beyazdır.

Bizim geleneklerimize tam ters olacak şekilde Hindu geleneklerine göre cenaze merasimlerine katılan kişiler beyaz giymektedir. Hinduizme göre ölüm bir arınma şekli olduğu için saflığın rengi olan beyaz, matem rengi olarak kabul görmüştür. 

Dünyanın en geniş katılımlı festivali Hindistan’da yapılır

Her ne kadar dünyanın en meşhur festivali Brezilya’da bilinse de dünyanın en geniş katılımlı festivali Hindistan’da yapılan Kumbh Mela festivali dünyanın en çok katılımcıya sahip festivalidir. 

Ülkenin kutsal nehirlerinde özel tarihlerde yıkanmak ve arınmak için her yıl Hindistan’a milyonlarca kişi gelmektedir. En çok katılımcıya sahip festival rekoru da 2001 yılında 60 milyon kişi ile Kumbh Mela’ya aittir. 

Festival, her sene oldukça renkli anlara sahip olmaktadır. Sadece festival fotoğraflarına bakmak bile oldukça tuhaf bir deneyim olan Kumbh Mela’nın atmosferini solumak için gelen turistlerin sayısı her yıl daha da artmaktadır. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz