„Doktorlar kabloyu çekmek istediler”

0

Cemil Baysal

3 aydan uzun süredir komada yaşam mücadelesi veren Covid-19 hastası 68 yaşındaki Fikret Sözer yoğun bakımdan çıktı. Covid-19 testi positiv çıkan eşi 15 günlük ev karantinasından sonra yaptırdığı ikinci testi yeniden positif çıktı.

Babasının öleceğini söyleyen doktorlar kızını babasını son kez görmesi için hastaneye çağırdı. Glarus Hastanesi’nde başlayıp Zürih’te devam eden ve son olarak Luzern Kantonu’na bağlı Nottwil’de bulunan ünlü Rehabilitasyon Merkezi “Parablegikerzentrum”a nakledilen Tefvik Sözer’in yaşam mücadelesini kızı Gülçin Setenciç Nazar Kulturmagazin’e anlattı. Babası Covid-19 hastası olana kadar Korona hastalığını ciddiye almadığını ve espiri bile yaptığını belirten Gülçin, “Kesinlikle şakası yok. Korona’nın kimin taşıyıcı olduğu ve nerede olduğu belirsiz. Babam futbol oynanış güçlü birisiydi. 80 kilolardan 37 kiloya düştü. Yoğun bakım sürecini atlattı. Artık bundan sonra bir çocuk gibi rehabilitasyon merkezi’nde her şeyi yeniden öğrenecek.“ dedi.

Yoğun baskım sürecinde doktorların fişi çekmek istedikleri anda, babasını son kez görmeye gelen kızı Gülçin o günden bugüne kadar olan süreçte babasının verdiği yaşam mücadelesini Nazar Kulturmagazin’e anlattı..

Fikret Sözer’in isteği üzerine, kızı Gülçin babasının yaşadıklarını anlattı.

NAZAR – Babanıza Covid-19 nasıl bulaştı?

Gülçin: Babam 68 yaşında ve ciğerlerinde sorunu vardı. Bu hastalığa koa hastalığı diyorlar.

30.3.2020 tarihinde hastaneye yattı ve ertesi gün Covid 19 var dediler ve uyuttular. 1 hafta sonra beni aradılar ve ‘’babanız ölüyor, gelin son kez 1 defa görün’’ dediler. Haliyle Annem de o arada Koronavirus testi yaptı ve o da pozitif çıktı, derhal karantina altına aldı kendisini.

Ağlayarak hastaneye koştum. Doktor bana ‘’babanızın yaşama şansı yüzde 5. Odaya yanına girin dedi. Doktorların ggiydiği korunma elbisesini giydirdiler. Babamın yanına girdim, ona dokunup sevdim okşadım ve onun için dualar okudum ve yalvardım. ‘’Baba bizi böyle bırakıp gitme ne olur savaş’’ dedim.

Doktorlar benim üç gün babamın yanına girmeme izin verdiler. 3 gün sonra bana ‘’siz gelmeyin. Babanızda siz geldiğiniz günden itibaren iyileşme görüyoruz. Ancak hastalığın size de geçmesinden çekiniyoruz. Bu nedenle şimdilik artık gelmenize gerek yok’’ dediler.

Günler haftalar geçmeye başladı. Doktorlar dünyada ilk kez farklı bir hastalıkla karşılaştıklarını, mümkün olan her şeyi yaptıklarını ancak ne yapacaklarını bilmediklerini söylediler.  Doktor bir şey denemek istediğini söyledi ve müsaadem olup olmadığını sordu ve bende izin verdim.

Çünkü Babamın ciğerlerinde mantar vardı ve o mantar nefes aldığı makinanın dışına kadar büyümüştü ve böylesi bir şey hiç görülmemiş.

Doktor bahsettiği o ilaçı babama vermeye başladı ve bir kaç hafta sonra babam iyileşmeye başladı. 37. Gün  komadan uyandırmak istediler ancak babam tepki vermedi. Uyanmıyordı.

Doktor yeniden beni çağırdı. Babamın yanına girip yeniden ona yalvardım. Ona seslendim. Babam o an gözlerini açtı ancak artık felçti. Doktorlar haftada bir kere babamı ziyaret etmemi, babamın bana karşı reaksiyon gösterdiğini bunun bunun ona çok iyi geldiğini söylediler.

Bu süreçte haftada 1 gün babama ziyarete gidiyor masaj yapıyor ve onunla konuşuyordum. Bilinci yerinde değildi. Her gün babama nasıl olduğunu, neler yaptığını anlatıyordum. Beni dinliyor eve gitmeden 20 dakika evvel de olsa biraz kendine geliyordu.

Ben her defa yanına gittiğimde babama sil baştan her şeyi yeniden anlatıyordum. Hastalarınızı kesinlikle yalnız bırakmayın.

-NAZAR: Peki Anneniz bu süreçte neler yaşadı?

-Gülçin: Bu arada annem 2. Kez test yaptırdı ve ne yazık ki test sonucu yine pozitif ve yeniden ikinci kez 15 gün karantina altına alındı.

Nazar : Şu an sağlık durumu nasıl?

Gülçin: Doktor’un kullandığı o özel ilaç sayesinde babamın sağlk durumu iyiye gidiyor.

Çok kilo verdi, her şeyi yeniden öğrenecek. Oturmayı, yemeyi, yürümeyi. Ancak babam artık Koronavirüs’ü yendi.

Annemin 3. Testi negatif çıktı artık o da babamı ziyaret edebilecek.

Nazar: Baban’a korona virüsü bulaşmadan önceki bakışın ile şu anki Korona’ya bakışın arasında fark var mı?

Gülçin: Evet. Önceden espiri bile yapıyordum. Ancak korona virüsünün kim taşıyıcı olup olmadığı nerede olduğu belli değil. Annemin Covid-19 testi bir kere positif çıktıktan sonra 15 gün karantinada kaldı. Sonra yaptığı ikinci test yine positif çıktı. Bu bile tüm ezberleri bozdu. Kesinlikle gevşemeyin. Sigara asla kullanmayın. Nefes darlığı böyle durumlarda daha kötü sonuçlara neden oluyor.

Bu süreçte Doktor Ulrike Ehlers’e çok teşekkür etmek istiyorum. O olmasa babam şu an hayatta olmayacaktı. Çok çaba sarfetti ve çok yardımcı oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz