Cenevre kantonu bir Corona risk bölgesi

0

Eda Celik – CENEVRE

Cenevre’deki yeni enfekte sayısı şu anda keskin bir şekilde artmaktadır. Federal Halk Sağlık Ofisi (BAG) kriterlerinin diğer ülkeler için geçerli kriterlerine göre, Cenevre bir risk bölgesi olarak sayılması gerekiyor. Kanton önlemleri artırmayı düşünüyor.

Cenevre kantonundaki enfeksiyon sayıları şu anda keskin bir şekilde artmaktadır. Son 14 günde, kanton 100.000 kişi başına 103 yeni enfeksiyon kaydetmiştir. BAG karantina listesindeki riskli ülkelerin tanımlanması için bir insidans kullanıyor: Bir ülkedeki değer 60’ın üzerindeyse, ülke bir risk alanı olarak kabul edilir ve geri dönenlerin on gün boyunca karantinaya alınmaları gerekir.

Bern Üniversitesi epidemiyoloğu Nicola Low şöyle açıklıyor: ‘’İnsidans rakamları tüm ülkeyi baz alıyor. İsviçre’nin ortalaması karantina listesindeki ülkelerden daha düşüktür. Ancak sadece Cenevre kantonundaki sayılara bakarsanız, açık ve net: Cenevre şu anda bir risk bölgesi. Cenevre bir ülke olsaydı, BAG bu bölgeyi çoktan karantina listesine koymak zorunda kalacaktı. ‘’

Son birkaç gün içinde Cenevre’deki yeni vaka sayısındaki keskin artış endişe verici.

Havaalanı ve Fransa’ya yakınlık nedenleri

Low, öncelikle Cenevre kantonunun bulunduğu konum ve şehirdeki artışın nedenlerini şöyle açıklıyor: “Kanton, Fransa sınırında yer alıyor, yerleşim özellikle Cenevre şehir merkezinde yoğunlaşmış ve bir havaalanına sahip. Tüm bu faktörler virüsün yayılmasını teşvik ediyor’’ diyor.

Belçika, yüksek vaka sayılarına tepki olarak Cenevre Gölü bölgesine, yani Vaud, Valais ve Cenevre kantonlarına seyahatları yasakladı. Belçika Dışişleri Federal Kamu Hizmeti web sitesinde, bu bölgeye yapılan gezilerin “şu anda mümkün olmadığı veya izin verilmediği” belirtiliyor.

Kişilerin iz takibi genişletiliyor

Cenevre kantonu, birkaç gün önce önlemleri sıkılaştırarak yüksek rakamlara tepki gösterdi (alttaki kutu- sıkı önlemler).

Kanton doktoru Aglaé Tardin’e göre, yetkililer sürekli artan sayıları göz önünde bulundurarak daha fazla önlem almayı düşünüyorlar: “Korunmasız veya kötü korunan temasların sayısını azaltmayı amaçlıyorlar. İz takibi- Mobil uygulama Swiss Covid programıyla irtibat takibi de genişletilecek. Şu an çok iyi çalışıyor ve gayet çok verimli, ancak ekip son derece yoğun”

‘’Yeni vaka artışları artan testlere bağlı’’

Cenevre Üniversitesi Küresel Sağlık Enstitüsü başkanı Antoine Flahault da Cenevre’deki rakamlardan endişe duyuyor. Ancak bu artan testlerin buna neden olduğu gözardı edilmemelidir diyor ve ekliyor: ‘’Mayıs ayı sonundan bu yana yapılan test sayısı üç katına çıkarsa, elbette daha fazla vaka ve daha riskli noktalar da keşfedilecektir.”

“Kantonlar hala sorumlu”

Flahault, ‘’Bu tür toplu vakalar keşfedilince, iz takip programı – kişi izleme, bu kişilerle temas etmiş ilgili diğer kişileri bulmaya çalışır. Bu, her pozitif testten sonra daha fazla enfekte insan bulunduğundan günler veya haftalar boyunca vaka sayılarının yüksek kalmasına yol açabilir. Cenevre’de de büyük olasılıkla bu oldu” diyor.

Batı İsviçre Doktorlar Derneği Başkanı Philippe Eggimann, testin artık Mart veya Nisan ayından çok daha fazla ve yaygın olduğunu söylüyor. Tedbirli olunması halinde Cenevre’ye yapılacak bir seyahatten korkulmasına gerek yok diyor: “Mesafenizi korursanız ve birçok insanın bulunduğu yerlerde bir maske takarsanız risk olmaz. Ayrıca İsviçre Covid uygulamasını da yüklemelisiniz. O zaman Cenevre’yi ziyaret ettikten sonra karantinada olmanıza gerek kalmaz.‘’


Flahault, “Cenevre’deki durum önümüzdeki günlerde ve haftalarda yakından izlenmelidir. Sayıların artmaya devam ettiği ve vakaların şiddetinin ve ölüm oranının tekrar arttığı ortaya çıkarsa, federal hükümetin tekrar önlem alması da mümkündür. Ama bu şimdilik erken. Sorumluluk şu anda halen kantonlarda’’diyor. Federal Sağlık Ofisi BAG Pazartesi günü Cenevre’deki durum hakkında yorum yapmadı.

SIKI ÖNLEMLER

Kulüpler tekrar kapandı

Cenevre’de 36 gece kulübü geçen Cuma’dan bu yana kapalı. Açılış yasağı geçici olarak 23 Ağustos’a kadar geçerli. Yetkililer artan yeni vaka sayılarına tepki gösterdiler. Barlar ve restoranlar açık, ancak konukların sadece otururken yemek yemelerine ve içmelerine izin veriliyor. Ayrıca, maske gereksinimi genişletildi. Cuma gününden bu yana, restoran ziyaretçileri açık teras alanlarında hareket ettikleri sürece maske takmak zorundalar. Maske sadece otururken çıkarılabilir. Havaalanında ve tüm Cenevre mağazalarında maske takmak da zorunludur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz