”Birlik ve beraberliği sağlayacağız”

0

5 Eylül 2021 tarihinde Aargau Kantonu’na bağlı Döttingen’de yapılan seçimde delegelerin çoğunluğunun oyuyla İsviçre Türk Toplumu İTT’ nin 6. Başkanı seçilen Suat Şahin, yönetim kurulu üyerleriyle birlikte basınla buluştu.

Aarburg’da Altın Steakhouse Ocakbaşı restorantta düzenlenen kahvaltıya, İsviçre’deki Türk basın mensupları katıldı. Basın mensuplarıyla birlikte düzenlenen kahvaltı programında Başkan Suat Şahin’in yanısıra iki  Başkan Yardımcısı Gökmen Özdemir ve Emine Taş, Genel Sekreter Zeliha Demircioğlu ve Komisyonlardan Sorumlu üye Şeref Gürsoy hazır bulundu.

”Emeği geçen ve görevini hakkıyla yapan herkese teşekkür ederiz”

Sözlerine geçmiş dönemlerde ITT başkanlığı yapmış başkan ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür ederek başlayan başkan Şahin, ‘’Yeni bir döneme başladık. Bundan sonraki süreçte bizi takip etmenizi, destek vermenizi rica ediyorum. Geçmiş dönemlerde görevini hakkıyla yapan tüm Başkan ve yönetim kurulu üyerlime teşekkür ederiz’’ dedi.

Sivil Toplum işinin gönüle dayalı bir görev olduğuna değinen başkan,” Doğduğumuz ve doyduğumuz iki ülkeye layık olabilmek ve en iyi şekilde temsil edebilmeyi arzuluyoruz. Kimseyi ayrıştırmadan, herkesi birleştirmeye ve önyargıları kırmaya yönelik çalışmalar yürüteceğiz.‘’ şeklinde konuştu.

Göreve gelmeden önce eksikleri tesbit ettiklerini anlatan Başkan, toplumun her kesimini kucaklayaklarını ve öncelikle kurumsallaşma ve birliği sağlamak istediklerini belirtti. Yönetim Kurulu dışında olan herkesin destek ve görüşlerine her zaman açık olduklarını da ekledi.

Sözünü tutamayacakları hiçbir şeyin vaadini vererek insanları umutlandırmak istemediklerini ifade eden Başkan Şahin, ‘’Elbette bazı plan ve projelerimiz var. Vakti geldiğinde bunları sizlerle paylaşacağız’’ dedi.

Toplumun her kesimine ulaşmaya çalışacaklarını, sorunu olan her vatandaşa hukuki ve farklı konularda yardım edebilmek için gerekli altyapıyı kurmak istediklerini anlatan Başkan sözlerini şöyle sürdürdü:

”İTT’ye maddi kaynak sağlayacak kültürel projeleri hayata geçirmek istiyoruz. Ayrıca, siyasi ve etnik kökeni ne olursa olsun bünyemizdeki dernekler ve İsviçre’de yaşayan her Türk vatandaşının ihtiyacı olan sosyal, eğitim ve hukuki gibi konularda yardımcı olmak istiyoruz. Üniversitelerdeki öğrencilerimize ulaşmak eğitim konusunda öğrencilere destek olmak istiyoruz. Bu konularda bize yardımcı olmak isteyen geniş yönetim kadromuzda yer almak isteyen herkese kapımız açık. Pek çok konu var aklımda. Ancak en büyük hayalim Zürih’te bir ‘Türk Evi’ projesi. Kurumsallaşma en öncelikli hedeflerimizden birisi. Basın mensuplarının ve halkın her kesiminin dilediği saatte gelebileceği ofis arayışlarımız dasürüyor.’’

“Bir tek kırmızı çizgimiz var: terör.”

Yapıcı eleştirilere her zaman açık olduklarını belirten Başkan Şahin kötü amaçlı yalan ve iftiralara prim verilmemesi gerektiğini belirtti. Yönetimin farklı kesimleri temsil etmediği yönündeki eleştiriye cevap veren Şahin, ”Yönetimde niçin yoklar denilen stk ve dernek temsilcilerinin bizzat başkanlarını kendim telefonla aradım. Farklı görüşte olduklarını ve bizimle birlikte çalışmak istemediklerini söylediler. Sizin aracılığınızla tekrar ediyorum. Her kesime açığız. Tek kırmızı çizgimiz var: terör. Terör yanlısı ve yandaşı olmayan hangi etnik köken ve siyasi veya dini görüşte olursa olsun, herkesi dinler ve görüşürüz” dedi.

Basın mensuplarıyla sık sık bir araya geleceklerini anlatan Şahin’in sözlerini tamamlamasından sonra toplantı, entegrasyon alanında çalışmalar yürüten Başkan yardımcısı Emine Taş, diğer Başkan Yardımcısı Gökmen Özdemir, Genel Sekreter Zeliha Özdemir ve Komisyonlar Sorumlusu Şeref Gürsoy’un İTT’de niçin görev aldıkları ve kendilerini tanıtan konuşmalarıyla sürdü.

İTT’nin mevcut yönetiminde yer alan Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Fatih Ayhan, Muhasebe’den sorumlu Adem Öztürk, STK Örgütleri Sorumlusu Sebahattin Yılmaz ve Spor Kulüpleri Sorumlusu İbrahim Karakelle mazeretleri gerekçesiyle katılamadılar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz